Újra kezdődött a mókuskerék? Stressz is okozhatja a hólyagfájdalom szindrómát

Újra kezdődött a mókuskerék? Stressz is okozhatja a hólyagfájdalom szindrómát

Dr. Bajor Gábor Módosítva: 2024.09.24 08:31

A fájdalmas vizelés és a húgyhólyagfájdalom gyakori tünetek, amelyeket számos betegség, állapot okozhat, például a hólyagfájdalom szindróma is. Ez utóbbit pedig igen gyakran a stressz és más lelki nehézségek váltják ki, ezért a megoldás felé vezető első lépés a pontos diagnózis felállítása. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos a húgyúti fertőzés és a hólyagfájdalom szindróma megkülönböztetése.

Hasonló tüneteket okozhat a húgyúti fertőzés és a hólyagfájdalom szindróma

Fájdalmas vizelés, gyakori, sürgető vizelési inger és húgyhólyagfájdalom – ezekről a tünetekről a legtöbb embernek az úgynevezett felfázás, vagyis a húgyúti fertőzés ugrik be. Valóban igen sokszor diagnosztizálható ez a betegség, de a krónikus panaszok mögött meghúzódhat akár a hólyagfájdalom szindróma is
A stressz vezethet hólyagfájdalom szindrómához.- Mivel a hólyaghurutnak vagy húgyúti fertőzésnek és a hólyagfájdalom szindrómának számos hasonló tünete van, nem mindig könnyű megkülönböztetni egymástól a két betegséget. Éppen ezért ajánlott orvoshoz fordulni, hiszen az eltérő diagnózis eltérő kezelést is igényelhet – hangsúlyozza Bajor doktor. – A tünetek közt ugyanakkor megfigyelhető lehet az a különbség, hogy a húgyúti fertőzés esetén a vizelés csípő, égető érzéssel járhat, a hólyagfájdalom szindrómánál viszont nem. Ez utóbbinál inkább a szexuális együttlét során jelentkezhet fájdalom. Ha pedig a húgyúti fertőzés krónikussá válik, akkor valóban körültekintően kell felállítani a diagnózist, hiszen nagy az átfedés a panaszok közt.

Mi a különbség a krónikus húgyúti fertőzés és a hólyagfájdalom szindróma közt?

A húgyúti fertőzést leggyakrabban baktérium okozza (bár ezt sokszor gondosabb kivizsgálást igényel), és ha a húgyhólyag nyálkahártyájának bakteriális gyulladása tartósan fennáll, vagy egy éven belül legalább háromszor jelentkezik heveny gyulladás, akkor krónikus húgyúti fertőzésről lehet beszélni.
A hólyagfájdalom szindróma (interstitialis cystitis) szintén egy krónikus állapot, melynek tünetei a feszítő hólyagnyomás, hólyagfájdalom és az enyhétől az erősig terjedő medencei fájdalom. A két betegség közti különbség, hogy fájdalmas hólyag szindrómában szenvedők vizeletében általában nincs baktérium. Ugyanakkor a tünetek súlyosbodhatnak, ha a fájdalmas hólyag szindrómában szenvedő beteg húgyúti fertőzést is kap. A pontos diagnózis felállításához ezért sokszor nem csak laborvizsgálatokra, teljes kismedencei vizsgálatra, de akár cisztoszkópiára (hólyagtükrözésre) és kálium-érzékenységi vizsgálatra is szükség van.

Hólyagfájdalom szindrómánál nem antibiotikum szükséges, hanem sokszor stresszkezelés

A hólyagfájdalom szindróma vizsgálatában fontos a hólyagtükrözés. - Amennyiben a diagnózis húgyúti fertőzés, a kezelés a legtöbbször antibiotikumra és bőséges folyadékfogyasztásra épül. A kezelésnek ellenálló, krónikus hólyaghurut esetén szükség lehet továbbá a vizelettenyésztés alapján célzott antibiotikus kezelésre, megfelelő pre- és probiotikumos kiegészítéssel. A hólyagfájdalom szindróma esetében azonban nincs olyan kezelési eljárás, mely megbízhatóan megszünteti azt, különféle gyógyszerek és egyéb terápiák, beleértve a pszichés segítséget, stresszkezelést is, enyhíthetik a panaszokat – ismerteti dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa.
Amennyiben tehát kizárhatók a szervi okok, érdemes lelki oldalról közelíteni a helyzethez. Bizonyos testi betegségek kialakulásában az érzelmi tényezőknek kiemelt szerepe van. A hosszantartó stressz a szervezet számára nagyon megterhelő, a szervezet feléli energiáit, ezáltal az immunrendszer meggyengül, megnyitva az utat a testi megbetegedések kialakulásához, fentmaradásához, vagy kiújulásához. Mivel a hólyagfájdalom szindróma oka nem pontosan ismert, az urológiai kezelés is elsősorban a tünetcsökkentést célozza, hiszen a fájdalomtól való megszabadulás nagy megkönnyebbülés a páciensek életében. A valódi gyógyuláshoz azonban rendezni kell azokat a többnyire pszichés tényezőket is, amelyet kiváltották a panaszt – és ez természetesen több más, akár urológiai jellegű panaszra is igaz lehet.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!

Urológusom – családi problémák miatt – sajnos szünetelteti a rendelését, ezért Önhöz fordulnék tanácsért.

Krónikus prosztatagyulladásom mellett minimális panaszaim vannak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vizelés vége pár másodperces türelmet igényel, és akkor az időnkénti utócsepegést is el tudom kerülni. Vizelés közben nincs semmilyen panaszom, nem is kell sűrűn vagy sürgetően vécére mennem, és az éjszakai alvást sem kell megszakítanom emiatt. Napi rendszerességgel mozgok bő egy órát, kerülöm a sok ülést, igyekszem melegen öltözni alul, 7 éve szedem a Prostamol uno-t, időnként kúraszerűen prosztata teakeveréket iszom. PSA szint rendszeresen ellenőrizve van, normál tartományban van.

Hogy a minimális panaszaim is megszűnjenek, tamsulosin tartalmú gyógyszert írt fel az orvosom (Tanyz Eras 0,4 - napi 1 szem)

A gyógyszernek kedvezőtlen és kedvező hatása is lett. A harmadik nap után retrográd ejakulációt tapasztaltam a szexuális együttlétkor, és a kéjérzés minősége is elmaradt a megszokottól. A minimális vizelési problémámhoz képest ezt én jelentős hátrányként éltem meg. Ha viszont 1, max 2 nap után megszakítottam a gyógyszer további szedését, nem tapasztaltam ilyen negatív fejleményeket, ellenben jótékony hatást tett az erekciós képességemre.

Utóbbival eddig sem volt generális gondom, de tény, hogy már nem olyan, mint régen. 54 éves vagyok, szív-érrendszeri problémáim nincsenek, vérnyomásomat rendszeresen mérem, normál tartományban mozog.

Ez a véletlen megtapasztalás azt a kérdést vetette fel bennem, hogy milyen káros mellékhatása lehet, ha a fenti gyógyszert nem „intenzíven”, azaz napi rendszerességgel szedem, hanem csak heti 1-2 alkalommal, esetleg még ritkábban, viszont hosszabb távon? Vagy erre a problémára van más, célzottabb gyógyszer/megoldás?

Válaszát előre is köszönöm!
László

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

Ilyen jellegű vizelési panaszt sok minden okozhat. Amennyiben a heti 1-2 alkalommal szedett Tanyz Eras-tól is megfelelő hatást észlel, akkor így is használható.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

"A doktor úr nagyon kedves és alapos. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK