Nőknél és férfiaknál is jelentkezhet véres vizelet

Nőknél és férfiaknál is jelentkezhet véres vizelet

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.09.11 09:10

A véres vizelet okai közül bizonyos tényezők gyakrabban érintik a nőket, mint például a húgyúti fertőzés, és vannak okok, amelyek kifejezetten nemhez kötöttek, mint az endometriózis vagy a prosztatarák. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a mindkét nemnél előforduló, és a csak nőknél, illetve férfiaknál diagnosztizálható lehetséges okokra hívta fel a figyelmet.

Véres vizelet – nem mindig szemmel látható

A véres vizelet ijesztő jelenség lehet, amennyiben a vér szemmel látható. De ez nem minden esetben van így, hiszen a haematuriának két típusa lehet:

  • A véres vizelet oka lehet például felfázás és vesekő is.Makroszkópos haematuria: a vér szemmel láthatóan jelen van a vizeletben, ami emiatt lehet rózsaszín, piros vagy barnás.
  • Mikroszkópos haematuria: szemmel nem látható, de az elemzés során kimutatható, hogy az üledékben a normálisnál több vörösvértest található.

Női betegség a véres vizelet hátterében

A nőknél jelentkező véres vizeletnek nem csak a vizeletkiválasztó rendszer lehet a forrása, de a vagina, a méhnyak és a méh is – ezért ezt urológus és nőgyógyász is vizsgálhatja. A csak nőknél megjelenő lehetséges ok az endometriózis. Ennek gyanúja akkor merülhet fel, ha a véres vizelet mellett komoly alhasi görcs, derékfájdalom, menstruációs probléma, esetleg emésztési panasz és más tünet is mutatkozik. Ennél a betegségnél a méh nyálkahártyája túlburjánzik a méhen, és más szervben is megjelenik, leggyakrabban a petefészekben, petevezetékben. 

Férfi betegségek, amelyeknél véres vizelet lehet az egyik tünet

  • Prosztata megnagyobbodás: ha a prosztata megnagyobbodik, akkor nyomhatja a húgycsövet, ami vizelési nehézséghez vezethet. Ennek ellensúlyozására a hólyag erőteljesebben dolgozik az ürítés érdekében, ami károsodást, akár vérzést is okozhat. A prosztata megnagyobbodás jellegzetes tünetei a gyakori vizelési inger, a nehezen induló, akadozó vizelés, a hólyag teltségérzete.
  • Prosztatarák: a daganatos betegség tünetei közé tartozhat a medencetáji fájdalom, a derékban, a belsőcombokban érzett fájdalom, a fájdalmas, esetleg vértartalmú ejakuláció, az étvágytalanság, az akaratlan fogyás, és a véres vizelet is.

Mindkét nemet érintő betegségek

  • Húgyúti fertőzés

Véres vizelet esetén urológushoz kell fordulni,Nőknél jóval gyakrabban fordul elő a húgyúti fertőzés, mint férfiaknál, amelynek egyik tünete lehet a vér megjelenése a vizeletben. Ám feltétlenül orvoshoz kell fordulni a férfiaknak is, ha gyakori és sürgető vizelési inger jelentkezik, ha fájdalmas, égő érzés tapasztalható a húgycsőben, ha a vizelet szaga, színe megváltozik, és abban a súlyos, ritka esetben, ha a fertőzés a vesét is eléri, láz, hányinger, hányás, hátfájdalom kíséri.

  • Vesekő és hólyagkő

Bizonyos ásványi anyagok lerakódásából lassan kövek alakulhatnak ki a hólyagban, a vesékben. Ezek a kövek pedig irritálhatják, felsérthetik az adott szervek belső falát, ami miatt véressé válhat a vizelet. Emellett olyan tüneteket is okozhatnak, mint a fájdalmas és gyakori vizelés, az inkontinencia, a zavaros, kellemetlen szagú vizelet.

  • Glomerulonephritis

A glomerulusok a vesékben található hajszálér-gomolyagok, amelyeken keresztül kiválasztódik a vizelet. Akut gyulladásuk olyan tünetekkel járhat, mint a deréktáji fájdalom és vérvizelés, súlyosabb esetben akár a vizelet-elválasztás csökkenése, esetleg megszűnése. A panaszok jelentkezésekor minél előbb orvoshoz kell fordulni, főként, ha légzési nehézség és központi idegrendszeri tünetek is jelentkeznek. 

  • Daganatos betegségek

Bár jóval ritkábban fordulnak elő, mint a fertőzések és a kövek, daganatok is érinthetik a vesét és a hólyagot. Rákos megbetegedéseknél megfigyelhető lehet, hogy nem minden vizelésnél jelenik meg vér. A hólyagrák további tünete lehet a gyakoribb vizelési inger, míg a vesedaganat többnyire nem érinti a vizelési szokásokat, viszont derékfájdalmat okozhat.

Keresni kell az okot!

- A véres vizelet olyan tünet, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. -  A diagnózishoz fontos megismernünk az összes panaszt, a családi betegségek történetét, a rizikófaktorokat és az olyan további lehetséges okokat, mint a túl nagy fizikai megerőltetés, az előzetesen végzett katéterezés vagy egyes gyógyszerek mellékhatásai. Minden esetben szükség van fizikális és laborvizsgálatra, a képalkotó vizsgálatok közül szóba jöhet az ultrahang, az MRI, a CT, és a hólyagtükrözés.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)


 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr,
55 éves vagyok, az egyik herémet öt napja erős ütés érte. Az erős fájdalom 5..6 perc alatt elmúlt, bármiféle látványos elváltozás nélkül, de azóta időnként jelentkező, nagyon enyhe, tompa fájdalmat érzek néha mozgás közben a mellékhere környékén, de ami rosszabb, szex alatt az ejakuláció során kellemetlen szúró görcsös fájdalom jelentkezik az érintett herénél. A here amúgy érintésre sehol nem fájdalmas és duzzanatot vagy egyéb eltérést sem tapasztalok rajta. Ezen felül nem véres sem a vizelet sem az ejakulátum.
Ez valami zúzódás lehet? Mennyi ideig tarthat a gyógyulás? Mi a teendő ilyenkor?

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

A panaszok lehetnek a sérülés következményei. A gyógyulás több hétig is eltarthat.
Fekvő testhelyzetben a here felpolcolása és hűtőborogatása (jegelése) jó hatású lehet.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas színvonal

Nyugodt légkör, magas színvonal szakmai és emberi vonatkozásban is - úgy láttam, nemcsak a páciensek felé, hanem egymás között is.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK