Herefájdalom - mi lehet az oka?

Herefájdalom - mi lehet az oka?

Dr. Kállai László Módosítva: 2024.03.22 11:15

A herefájdalom lehet hirtelen jelentkező, akut probléma és lehet hónapokig tartó kellemetlen érzés is. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos szerint mindkét esetet ki kell vizsgáltatni, hiszen komoly betegség is okozhat ilyen tünetet.

Online Bejelentkezés

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Széll Kálmán téri fszt. 6. rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. fszt. 6. rendelő

A herefájdalom lehet akut és krónikus is

A here- és lágyéktáji fájdalom gyakori tünet főleg fiatal férfiaknál. Az esetek jelentős részében nem található a hátterében szervi eltérés, bizonyos esetekben azonban komoly, sürgős műtéti beavatkozást igénylő betegség is okozhatja, ezért érdemes vele urológushoz fordulni. A hirtelen kezdődő, erős herefájdalom, duzzanat és láz olyan tünetek, amelyek nem tűrnek késlekedést.
Általában a fájdalmat és ezen belül a herefájdalmat is jellemezhetjük a jellege (például: éles-tompa, szorító, lüktető), intenzitása (enyhe – közepes - erős), időtartama és időbeli változása (hirtelen-lassan kezdődő, erősödő-gyengülő, folyamatos-időszakos, hullámzó intenzitású) alapján. A heveny, akut fájdalom hirtelen jelentkezik és nagyon intenzív; elviselhetetlen, megsemmisítő lehet. Az idült, krónikus fájdalom lassan, lappangva alakul ki, kevésbé intenzív és gyakran nem folyamatos vagy legalább is változó intenzitású. A fájdalom jellemzői és az esetleges kísérő tünetek (például: vesetáji fájdalom, véres vizelet, láz) együtt diagnosztikus értékűek lehetnek. Kállai doktortól tudható, hogy a herefájdalom kivizsgálásában a tapintás, illetve a hereultrahang a legfontosabb, de az általánosabb fizikális vizsgálaton (például hasi tapintás) kívül szükség lehet még hasi ultrahangra, vizeletvizsgálatra, vizelet, ondó és húgycsőváladék mikrobiológiai vizsgálatokra is. A betegek egy részét bőr- és nemibeteg gondozóba kell irányítani.

Milyen betegségek okozhatnak herefájdalmat?

A here sérülése

A herefájdalom oka lehet heresérülés is.A herefájdalom nyilvánvaló oka lehet a here sérülése, amely az esetek nagy részében tompa sérülés (rúgás, ütés, labda találja el). Ritkábban heveny, esetenként komoly fájdalmat, ájulást is okozhat sérülés. Kifejezett duzzanat, elhúzódó panaszok illetve jelentős nyílt esetleg áthatoló seb esetén urológushoz kell fordulni.

Ondózsinór csavarodás

Általában magas, vékony fiatalembereknél szokott kialakulni a herekocsány- vagy más néven ondózsinór csavarodás, amely súlyosan károsíthatja a here vérellátást és kezelés nélkül a here elhalásához vezethet. A herekocsány csavarodás jellemzően hirtelen kezdődő, erős here- esetleg lágyéktájra is kisugárzó fájdalommal, nyomásérzékenységgel, hereduzzanattal, heretömöttséggel jár. Az érintett here gyakran felhúzottabb az ellenoldalinál és rendellenes a pozíciója, „keresztben áll”. A fájdalom mértékét a testhelyzet általában befolyásolja. Ha felmerül ennek a betegségnek a gyanúja, akkor sürgősen urológushoz kell fordulni, mert idejében elvégzett műtéttel a here megmenthető. Amennyiben a here elhalása már bekövetkezett, akkor a fájdalom csökken, majd megszűnik és a here lassan elsorvadhat – hangsúlyozza dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos.

Mellékhere-gyulladás

A heveny mellékhere-gyulladás gyakrabban érint középkorú, illetve idősebb férfiakat. A mellékhere a here hátsó felszíne mentén elhelyezkedő, csőszerű képletekből álló szerv, amely a spermium sejtek érésére és tárolására szolgál. A here és mellékhere egymással szorosan összefüggő anatómiai és élettani egységet képeznek, ezért a fájdalmuk a beteg számára általában nem elkülöníthető. A fájdalom ennél a betegségnél is gyorsan alakul ki, de általában nem annyira gyorsan, mint herekocsány-csavarodásban. A fájdalom általában erős, de néha lehet enyhébb is. A fájdalom hereduzzanattal, tömöttséggel és a herezacskó bőrpírjával, lázzal, tehát gyulladásos tünetekkel jár együtt. A mellékhere-gyulladást gyakran húgyhólyag-prosztata vagy húgycső-gyulladás (csípős vizelés, gyakori vizelési inger, húgycsőfolyás), húgycsőkatéter-viselés, húgycsövön keresztüli urológiai műtét előzi meg. A mellékhere-gyulladást a herekocsány-csavarodással ellentétben az esetek nagy részében nem műtétileg kezeljük, hanem a here polcolásával, hidegborogatásával, antibiotikus kúrával és gyulladáscsökkentőkkel. Mellékhere-tályog esetén itt is műtét jön szóba. Amennyiben a heveny mellékhere-gyulladás nem gyógyul meg teljesen, akkor átmehet idült formába, illetve bizonyos speciális fertőzések, nemi betegségek (TBC, szifilisz) elsődlegesen is idült formában jelentkezhetnek.

Herevisszeresség

A herevisszeresség tipikusan magas, vékony fiatalembereknél alakul ki, az esetek túlnyomó többségében a bal oldalon. Előrehaladottabb esetben a here felett az ondózsinórban „tyúkbél” szerű kötegeket lehet tapintani. Termékenyítő-képesség csökkenést okozhat. Csak az esetek egy részében okoz herefájdalmat, amely inkább idült formában jelentkezik: nem hirtelen alakul ki és nem elviselhetetlen. Műtétileg lehet kezelni.

Heregyulladás, heredaganatok és egyéb okok

Heregyulladás, herevisszeresség és akár prosztata gyulladás is okozhat herefájdalmat.A fenti betegségeken kívül még számos más betegség is járhat herefájdalommal, mint például a heregyulladás, amely a mellékhere-gyulladásnál sokkal ritkábban fordul elő, idült prosztatagyulladás, amelynél az összefüggés nehezen igazolható, húgyvezeték-kövesség, amely gyakori betegség, és amelyben a vesetáji fájdalom nem ritkán a lágyékba, herébe is lesugárzik, de az is előfordulhat, hogy az első tünet a here fájdalma. Lágyéksérv is okozhat inkább idült lágyéki és herefájdalmat.
A here daganatai, amelyek nagy része rosszindulatú (hererák) jellemzően fájdalmatlan hereduzzanattal és tömöttséggel járnak, de bizonyos méret felett már nehezen férnek el a combok között, nadrágban, ezért nyomódhatnak és így másodlagosan járhatnak fájdalommal, érzékenységgel. Hasonló mechanizmussal okozhat panaszt minden, a herezacskó méretét növelő más elváltozás, betegség: herevízsérv (hydrokele), mellékhere ciszták (spermatocysta) illetve a nemi szervek vizenyője, ödémája.

- Mindezeken túl a herefájdalom hátterében az esetek nagyobb részében nem találunk szervi eltérést. Az ilyen betegek nagy része gátlásos, szorongó fiatalember. Ezek alapján felmerül a gyanúja, hogy a panaszokat pszichés tényezők, illetve szexuális kielégületlenség okozza – hangsúlyozza Kállai doktor. - Egyébként is igaz, hogy pszichés alapon bármilyen tünet, így fájdalom és ezen belül herefájdalom is kialakulhat. Újabban a nem tisztázott eredetű herefájdalmat a krónikus kismedencei fájdalom szindróma gyűjtőfogalma alá sorolják. Ilyen esetekben tüneti kezelés, fájdalomcsillapítás, nyugtatók, gyógyhatású készítmények, pszichológiai kezelés jönnek szóba.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr úr!
Kérdésem a következő. KB 1 hónapja hirtelen mozdulatot(hálás) következtében deréktáji, jobb oldalon különösen nagy fájdalmam jelentkezett. Erre a fájdalomra neodolpaszt infúziót kaptam Elmúlt, majd úgy éreztem prosztata gyulladás om van, sűrűn vizeltem, alig bírtam ülni. Erre kúpot használtam kB 1 hétig, erre elmúlt. Majd azt vettem észre ha ülök a jobb oldali herém alatt szúró fájdalom Van Tapintásra olyan mint egy gombostűfej kis gubacs, olyan mint ha az térben vagy húgyvezetékben lenne, Rovatinex tabletta szedés után sűrű vizelési ígérem elmúlt, de vizelés után égő érés van a húgycsövemben, a gumó nem mozdul. Rtg. CT. Hasi uh készült de semmi érdemleges, bal versében 7mm és kő. Kérdésem az lenne hogy lehet ez vesekő ami a húgyvezetékben van?És a jobb herémben van egy ciszta kB 13 éve, de mérete nem változott. Herék mérete egyforma. Előre is köszönöm válaszát.

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Uram!

Javasolnék egy személyes megbeszélést és akkor tudnék pontosan válaszolni a feltett kérdéseire.

Üdvözlettel:

Dr. Rákász István

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-rakasz-istvan

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész urológus

"Végre egy segítőkész urológus! Sok-sok évembe telt mire találtam egy ilyen orvost. Megfelő módon kezelte a régóta fennálló éjszakai vizelési inger problémámat. Köszönöm!"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata