A prosztatarák a férfiakat érintő összes daganatos betegség közül a 2. leggyakoribb, amely azonban korán felismerve jó eséllyel gyógyítható. A rendszeres szűrés jelentőségére, a diagnosztizálás lehetőségeire és a prosztatarák elleni életmódtanácsokra dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa hívta fel a figyelmet.
A daganatos betegség annak az eredménye, hogy abnormális sejtszaporulat jön létre valahol a szervezetben, ami megnehezíti /ellehetetleníti az egészséges működést. A prosztatarák ugyanezzel a mechanizmussal jön létre, bár a prosztatára jellemző, hogy a rosszindulatú (malignus) sejtszaporulat mellett gyakori a jóindulatú (benignus) sejtszaporulat is.
- Első lépés a prosztata fizikális vizsgálata és a PSA vérből történő meghatározása. Ugyanakkor a félreértések elkerülése végett fontos tisztázni, hogy ez utóbbi laborvizsgálat nem elégséges a daganat diagnosztizálásához, már csak azért sem, mert az emelkedett szint az esetek nagy részében csupán jóindulatú prosztata megnagyobbodásra utal. Ráadásul ritkán bár, de az is előfordulhat, hogy a PSA-érték prosztatarák esetén sem emelkedett. Ha tehát felmerül a rák gyanúja, szükség van biopsziára, illetve más biomarkerek ellenőrzésére is, a megerősítés vagy a kizárás végett – mondja dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa. – Fontos lehet még a vizeletáramlási vizsgálat és az ultrahangos képalkotás is, ez utóbbi hason át vagy a végbélen keresztül is történhet. Utóbbi esetben az ultrahangkészülék egy speciális tartozéka segítségével igen részletesen tanulmányozhatjuk a prosztata állományát. Már kis elváltozásokat is felfedezhetünk, azt azonban nem lehet megállapítani, hogy ezek jó- vagy rosszindulatúak, ezért eltérés esetén további kivizsgálásoknak kell következniük.
A legfontosabb azonban, hogy 45-50 éves kortól évente szükséges az urológiai ellenőrzés, illetve tünetek esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Kivizsgálást igényel, ha gyakori, sürgető vizelési inger jelentkezik (sokszor éjjel is), ha probléma van a vizelés elindításával és befejezésével, ha vizelet visszamaradással küzd egy férfi, ha vizelés és/vagy ejakuláció közben fájdalom mutatkozik, illetve, ha vér jelenik meg a vizeletben.
A Harvard School of Public Health tanulmánya szerint az egészséges életmód nagyon fontos szerepet játszik a prosztatarákból való felépülésben és a megelőzésben is. Az alábbi tanácsokat minden férfinek érdemes megfogadni.
Az aktív nemi élet kifejezetten terápiás hatású, a prosztata rendszeres kiürítése miatt. Ugyanakkor a gyakori partnerváltás (különösen védekezés nélkül) komoly rizikófaktor, hiszen még orális szex során is kerülhetnek gyulladást okozó baktériumok a húgycsőbe.
A rendszeres mozgás sokféle daganatos betegség megelőzésében játszik szerepet, a kezelés előtt vagy a kezelés után rendszeres fizikai aktivitást (akár csak tempós sétát) végző daganatos betegeknek 46%-kal nőhet a túlélési esélye a nem mozgó betegekéhez képest. A prosztatabeteg férfiak számára a medencefenék izmait a tervezett műtét vagy sugárkezelés előtt is érdemes célzottan edzeni, mert ez a beavatkozás utáni rehabilitációt is gyorsíthatja.
A fő irányelvek közé tartozik az alkohol, főként a tömény szeszek kerülése, a csípős, fűszeres ételek visszaszorítása, a telítetlen zsírsavak beillesztése az étrendbe, főként olajos magvak és tengeri hal formájában. Bizonyított többek közt a tökmag és a kisvirágú füzike, valamint a paradicsom, répa, brokkoli, grapefruit, tofu jótékony hatása.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
További vélemények"Nagyon elégedett vagyok a Doktor úrral. Maximális alapossággal vizsgált ki. Megnyugtató válaszokat kaptam. Csak ajánlani tudom!"