Húgyúti fertőzés terhességben - feltétlenül szükséges a kezelés

Húgyúti fertőzés terhességben - feltétlenül szükséges a kezelés

Dr. Bajor Gábor Módosítva: 2024.05.22 08:11

A nők viszonylag gyakran tapasztalhatják a húgyút fertőzés tüneteit várandósságuk során. A fájdalmas vizelés és a gyakori vizelési inger azonban nem csupán önmagukban kellemetlen panaszok, de a betegség kezeletlenül kockázatot jelenthet a kismamára és a magzatra is. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, hogy várandósoknál nem feltétlenül elégségesek az otthoni kezelési lehetőségek. 


 

Miért lehet gyakoribb a kismamáknál a húgyúti fertőzés?

A húgyút fertőzést mindenképp kezelni kell kismamáknál.Bár a nőknél eleve sűrűbben fordul elő a húgyúti fertőzés (vagy közkeletű, ám téves megnevezéssel a felfázás), a Centers for Disease Control and Prevention nevű amerikai szervezet felmérése szerint a terhes nők nem kis hányada, közel 8%-a is átéli ezt a betegséget. 
Ennek okai összetettek lehetnek, de tudni érdemes, hogy a terhesség alatt a méh mérete megnövekszik és a környező szervekre húgyhólyag, vesevezetékek fiziológiásan nyomást gyakorol. Ehhez társul a vesevezetékek motilitásának hormonális eredetű (emelkedett progeszteron-szint) megváltozása. A várandósság során ráadásul a vizelet összetétele is megváltozik, több fehérjét, cukrot és hormont tartalmaz, viszont kevésbé savas. Ezek a tényezők pedig együttesen növelik a húgyúti fertőzés kockázatát. A nők a szülés alatt és után is fogékonyabbak lehetnek a fertőzésre. A vajúdás során ugyanis fokozott a veszélye annak, hogy a baktériumok bejutnak a húgyutakba, így szülés után relatíve sokan tapasztalhatják a tüneteket.

Milyen tünetei lehetnek a húgyúti fertőzésnek?

Terhesség során a nők ugyanolyan tüneteket tapasztalhatnak, mint azon kívül:

  • sürgető, gyakori vizelési inger,
  • égő érzés vizelés közben,
  • zavaros, erős szagú vizelet,
  • alhasi, deréktáji fájdalom,
  • esetleg vér a vizeletben. Ez utóbbi tünettel kismamáknak azonnal orvoshoz kell fordulniuk, mert ez más problémára is utalhat.

Ha pedig a fertőzés esetleg már a veséket is elérte, a fentieken túl jelentkezhet láz, hidegrázás, hányinger, hányás – természetesen ilyenkor is azonnali orvosi ellátás, kórházi kezelés szükséges.

Hogyan lehet kezelni kismamáknál a húgyúti fertőzést?

Terhességi húgyúti fertőzésnél antibiotikum lehet szükséges.- Általánosságban is gyakran szükséges, várandós nőknél azonban szinte mindig el kell rendelni a célzott antibiotikumos kezelést, azonban nagyon körültekintően kell eljárni annak megválasztásával, ezért csak biztonságos gyógyszert írunk fel. Erre minden trimeszterben megvannak a hivatalos ajánlások, bár azzal még így is számolni kell, hogy a szülés előtt szedett antibiotikum növelheti az újszülöttnél a sárgaság kialakulásának esélyét – ismerteti dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa. – A kezelés azonban mindenképpen szükséges, ugyanis meg kell előzni az olyan esetleges szövődményeket, mint a szepszis és a koraszülés, illetve a kezeletlen húgyúti fertőzés miatti alacsony születési súly. Amit feltétlenül fontos megakadályozni, az a vesék fertőződése, az ugyanis kismamáknál olyan következményekkel is járhat, mint a vérszegénység, a magas vérnyomás, a preeclampsia és további súlyos szövődmények.

A kismama sokat tehet a megelőzésért és a kezelés sikeréért

Ha már kialakult a húgyúti fertőzés, a várandós nőknél is a legfontosabb teendő az orvos felkeresése. A kezelésen kívül azonban maguk is segíthetik a gyógyulást, sok víz, esetleg vörösáfonya juice fogyasztásával és inger esetén a mielőbbi vizeléssel, hogy a baktériumok minél gyorsabban ki tudjanak ürülni. Segíthetnek az orvos által javasolt probiotikus készítmények is. 
A megelőzésnek ugyancsak része lehet a napi 2-2.5 liter víz ivása, valamint a genitáliák és az ánusz tisztán tartása. A vizelést legalább 2-3 óránként be kell ütemezni és szexuális előtt és után is érdemes elmenni vécére. 

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr.úr
Férjemnél here visszeret állapítottak meg. Elküldték uh-ra, es sperma analízisre aminek az eredménye ez:
Mennyiség: 3,8ml
Ejakulációtól eltelt idő: 100perc
Viszkozitás : normál
Ph:8
Spermiumkoncentráció: 11m/ml
Spermium szám: 41,8m/ejak.
Progresszív motilitás: 12%
Teljes motilitás: 66%
Immotilis: 34%
Normál morfológia 0-1%
Vitalitás : 86%
Fehérvérsejtszám: 0,1

Műtétre előjegyezték, majd műtét napján közölték hogy mivel panasza nincs nem műtik. Menjen Budapestre az országos andrológia ambulanciára.
Mennyire számít rossznak az érték? Tudunk mi bármit tenni azért, hogy gyermekünk lehessen?
(1gyermekünk már van.)
Köszönöm

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

Kérdésével forduljon egy andrológus kollégához.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

"A doktor úr nagyon kedves és alapos. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata