Mikor szükséges a hereultrahang?

Mikor szükséges a hereultrahang?

Dr. Rákász István Módosítva: 2023.01.20 09:08

Az ultrahang vizsgálat segítségével az orvosok képet kaphatnak az adott szerv állapotáról. Igaz ez a hereultrahang esetében is, amivel olyan betegségek jeleit lehet felfedezni, mint például a here- és mellékhere gyulladás, ondózsinór csavarodás és a daganat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a fájdalmatlan, biztonságos vizsgálat jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Milyen problémák vizsgálatánál szükséges a hereultrahang?

A hereultrahang fontos vizsgálat a here problémáinak diagnosztizálásához.A hereultrahang egy olyan biztonságos, fájdalommentes, mellékhatással nem járó vizsgálat, amelyet minden olyan esetben érdemes elvégezni, amikor a here megsérül, fájdalom vagy duzzanat jelentkezik a herékben vagy azok környékén. Az alábbi állapotok, betegségek diagnosztizálásában alapvető szerepet játszik a hereultrahang:

Duzzanat, csomó a herében

Ha felmerül a hererák gyanúja, vagy legalábbis a páciens duzzanatot érzékel a herében, tulajdonképpen az első lépés a hereultrahang. Ennek segítségével az orvos képet kaphat a duzzanat, a csomó méretéről, elhelyezkedéséről, megállapíthatja, tartalmaz-e folyadékot (ami jellemzően azt jelenti, hogy nem rosszindulatú képletről van szó), illetve felmerül-e a rákos betegség gyanúja. 

Ondózsinór csavarodás

A herekocsánynak is nevezett ondózsinór csavarodásának tünetei hirtelen kezdődnek és feltűnőek: erős here-, és lágyéktájra is kisugárzó fájdalom, nyomásérzékenység, hereduzzanat, tömöttség. Elképzelhető, hogy a here pozíciója láthatóan megváltozik. Ha a tünetek ondózsinór csavarodásra utalhatnak, sürgősen urológushoz kell fordulni, mert idejében elvégzett műtéttel a here megmenthető.

Mellékhere gyulladás

A herefájdalom okának felderítésében fontos a hereultrahang vizsgálat.A fájdalom ennél a betegségnél is gyorsan alakul ki, általában erős, bár nem minden esetben. A fájdalmat hereduzzanat, tömöttség és a herezacskó bőrpírja, láz kíséri – ezek a tünetek mindig gyulladásra utalnak. A mellékherét érintő gyulladás ráterjedhet a herére is, és kialakul a heregyulladás. E kettő betegség általában együtt jár (bár ritkább, mint a mellékhere-gyulladás), vagyis here-mellékhere gyulladásról lehet beszélni.

Terméketlenség

A férfi terméketlenséget olyan problémák okozhatják, mint például fertőzés, sérülés, korábbi műtét és többféle betegség. Ezek jelei után kutatva jelent segítséget a hereultrahang.

Le nem szállt herék

A csecsemőkorú fiúknál viszonylag gyakori jelenség, hogy a herék nem szállnak le, hanem valahol a testen belül maradnak. Ha ez 6 hónappal a születés után sem történik meg, feltétlenül szükséges a vizsgálat.

Így zajlik a hereultrahang vizsgálat

- A hereultrahang vizsgálat nem igényel semmilyen speciális előkészületet, enni és inni is lehet előtte. A vizsgálat során természetesen szabaddá kell tenni a heréket, tehát le kell venni az alsóneműt – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Maga a vizsgálat nagyjából 15 percig tart, miközben a páciens a hátán fekszik, esetleg oldalra fordul. A heréket egy zselés anyaggal kenjük be, amely lehetővé teszi az ultrahangfej könnyebb mozgását és így hozzásegít a tiszta kép eléréséhez. Az eredményeket az esetek döntő többségében már a vizsgálat végén értékelni tudjuk, ritkább, bonyolultabb esetekben szükség lehet további képalkotó vizsgálatokra is. Szerencsére az ultrahang vizsgálat nem terheli meg a szervezetet, így szükség szerint ismételhető, és alapvető fontosságú a here problémáinak diagnosztizálásához.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

T Urolodus.
Következő lenne a problémám.
Lankadt állapotban a fitymám a makk alatt gyürü szerüen szoros nem mindig csuszik vissza. Erekcióalatt is érzem hogy szoros.
Könnyen hátra huzhato de visszahuzáskor érzem hogy ugrik egyett a makk pereménél.
Voltam már vele orvosnál.
Legutobb gyulladás csökkentőt kaptam nem tudom mire mivel begyuladva nincs és nem is volt.
Védekezés macerás tizből 2x 3x becsipi a fityma és a makk közé az ovszert.
Mit lehet a megoldás.

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Kedves Ádám,

Nagy valószínűséggel műtéti megoldásra (körülmetélés) lesz szükség. Vizsgálatot javaslok rendelőnkben.

Üdvözlettel: Dr. Kállai László
https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alig kellett várni

Minden rendben zajlott. Várni szinte alig kellett.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata