Természetes a köhögés közben szivárgó vizelet?

Természetes a köhögés közben szivárgó vizelet?

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.03.22 11:00

Az inkontinencia egyik típusa az úgynevezett stressz inkontinencia, amely nem a lelki megpróbáltatásra utal, hanem a nyomásra, amely a húgyhólyagot éri. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint a köhögéskor, nevetéskor szivárgó vizelet problémáját nem szabad félvállról venni. 

Online Bejelentkezés

Dr. Rákász István

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Mi az a stressz inkontinencia?

Az inkontinencia diagnózisa után hatékony kezelések elérhetők.Az inkontinencia a vizelet visszatartásának nehézsége, esetleg képtelensége. Leggyakoribb típusa a stressz inkontinencia, ami azt jelenti, hogy a vizelet megtartásáért felelős izmok meggyengülése miatt fizikai nyomás hatására, tehát köhögéskor, tüsszentéskor, nevetéskor elcseppen, szivárog a vizelet. Minden olyan folyamat, tevékenység, ami hirtelen hasi nyomásemelkedéshez vezet,  létrehozhatja a vizelet elcseppenést, így például edzés, nehéz tárgyak felemelése, ugrálás vagy akár szexuális együttlét is.
Bár a stressz inkontinencia kialakulásának számos rizikófaktora lehet, van néhány olyan ok, amely határozottan meggyengítheti a medencefenéki izmokat. Ilyen például a terhesség, a szülés, az elhízás és egyes gyógyszerek. Az első két ok miatt nyilvánvaló, hogy a probléma erősebben érinti a nőket (közel egyharmaduk találkozik a stressz inkontinenciával élete során), de férfiaknál is előfordulhat. Mivel 40 éves kor felett nagyobb a rizikója a kialakulásnak, az idősebb nők alkotják a legnagyobb rizikócsoportot, különösen, ha az alábbi kockázati tényezők is jelen vannak: 

  • tartós köhögéssel járó betegség,
  • székrekedéssel járó betegség,
  • túl sok alkohol- és koffeinfogyasztás,
  • dohányzás,
  • a medence régiójában történt műtét.

Hogyan lehet ezt diagnosztizálni, kezelni?

- A szivárgó, elcsöppenő vizelet olyasmi, amivel sokan szégyellnek orvoshoz fordulni, holott nagyon fontos lenne szakszerű segítséget kérni, már csak az állapotromlás megakadályozása miatt is – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.  – A diagnózis felállításához természetesen a tünetek ismeretére, fizikális- és laborvizsgálatra, valamint ritka esetekben endoszkópos vizsgálatra is szükség lehet.
Amennyiben kimondható a stressz inkontinencia diagnózisa, számos kezelési lehetőség merül fel, amelyek közül a probléma okának, mélységének és a lehetőségeknek megfelelően kell választani, illetve kombinálni lehet az egyes opciókat.

Speciális torna

Nagyon jó hatású és mellékhatás mentessége miatt is erősen ajánlott megoldás a medencefenék izmainak, a gátizmoknak megerősítése speciális tornával. E tekintetben szakembert és megfelelő tréninget is tud ajánlani az urológus. Főként időseknek jelenthet megoldást a toilet tréning, amikor a vizeletürítés nem inger szerint történik, hanem beállított időpontokban, 2-4 óránként.

Elektrostimuláció

Hüvelyi-, vagy végbélkúpokba szerelt elektródák segítségével, elektromos árammal történő stimulálás, ami összehúzódásra, tulajdonképpen „edzésre” készteti a hüvely izmait.

Műtéti eljárás

Ha nem segít más módszer, szóba jöhet a sebészi megoldás, amelynek legfőbb célja a húgycső megfelelő alátámasztása,  általában  szalag   vagy háló  beültetéssel.  

Az inkontinencia diagnózisa akár távkonzultációban is felállítható.- Azért is fontos az alapos kikérdezésre alapuló diagnózis felállítása, hogy pontosan el tudjuk dönteni, valóban stressz inkontinenciáról, vagy a vizelettartási nehézség más fajtájáról, túlfolyásos, késztetéses vagy reflex inkontinenciáról van-e szó. Ennek tisztázására az adott helyzetben optimális megoldás lehet a online bejelentkezés, amely során akár életmódbeli tanácsokat, hasznos gyakorlatokat is be tudunk mutatni a pácienseknek, illetve megbeszélhetjük, van-e szükség a későbbiekben más vizsgálatra, kezelésre – ismertette Rákász doktor.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm! Krónikus prosztatagyulladást állapítottak meg nálam, de a prosztatám normál méretű. A húgycsövemben pantoea agglomerans baktériumot találtak. Sűrűn vizelek. Csípő érzés jelentkezik magömléskor és vizeléskor is. A húgycsövem fáj, ha kívülről odanyulok ott is érzem, a herèmbe is szoktam érezni. Nagyon érzékeny a makkom, illetve a bőr alatt, amiután lehúztam. Az orvosom nem lát rajta semmit, de ég és fájdalmas. Ha a boxer hozzáer már az is irritálja. Ez miatt fájt a szexuális együttlét is amikor volt partnerem. Gombám az nincs. Csak egy heti antibiotikumot írt ki az első orvosom, így váltottam. Fosfomycint kellett 2 naponta innom, összesen 15-öt, plusz a probiotikum és vitamin. De nem ért még ez sem semmit. Mit lehetne tenni? Legfőképp az zavar, hogy kívül-belül fáj.

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt kérdező!

Tanácsolom, hogy keressen fel rendelésemen a panaszai pontos felmérésére.

Üdvözlettel:

Dr. Rákász István

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-rakasz-istvan

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Barátságos, őszinte

A Szakorvos segítségével szakértelmével és kiterjedt őszinte magyarázattal amit a diagnózisról kaptam Ajánlom mindenkinek. Az orvos barátságos őszinte és nagy szakmai tudással és felkészültséggel rendelkezik

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK