A prosztatarák kezelése – legyen szó műtéti vagy sugárkezelésről – kihathat a szexuális életre, merevedési, ejakulációs és vizelettartási zavart okozhat, de ez nem jelent azt, hogy le kellene mondani az életnek ezen oldaláról. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa, merevedési zavar specialista az összefüggésekre és a megoldási lehetőségekre hívta fel a figyelmet.
A krónikus vesemedence-gyulladás nagyon leegyszerűsítve a vese hosszan tartó gyulladásos betegsége, amely sokszor a vissza-visszatérő akut gyulladás talaján alakul ki. A betegség tüneteire, a hajlamosító tényezőkre, a felismerés és kezelés döntő jelentőségére dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa hívta fel a figyelmet.
A prosztatarák az egyik leggyakoribb daganatfajta a férfiak daganatos megbetegedéseinek közel 10%-át teszi ki. Hazánkban évente 1400-1500 haláleset hátterében tehető felelőssé a prosztata rosszindulatú daganata. A rák kezdeti tünetei nem jellegzetesek, sokban hasonlítanak a jóindulatú prosztata megnagyobbodás okozta tünetekre. Az urológiai kivizsgálás ilyenkor azért is fontos, hogy kiderüljön, pontosan mi okozza a beteg panaszait, és amennyiben az bizonyíthatóan a prosztatarák, megkezdődhessen a kezelés. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség stádiumaira és azok tüneteire hívta fel a figyelmet.
A közismerten felfázásként emlegetett betegség valójában megtévesztő nevet visel: a húgyúti fertőzés ugyanis jellemzően nem a hideghatás miatt alakul ki. Sőt, nyáron, a meleg vizes medencék használata, az esetleg gyengébb személyes higiéné és a szabadosabb nemi élet is rizikófaktornak számítanak a kínzó tünetek szempontjából. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa a felfázás okait és kezelési lehetőségeit vette számba.
A merevedési zavar kezelési, megoldási lehetőségei közül az egyik az injekciós terápia, amelynek eredménye a spontán erekció. Mikor jöhet szóba ez a megoldás? Hová kell szúrni az injekciót? Fájdalmas-e az injektálás? A legfontosabb kérdésekre dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa válaszolt.
A menopauza, a hüvelyi szülés, az elhízás és más tényezők is hajlamosíthatnak a méhsüllyedésre, amely az életkor előre haladtával egyre több nőt érint. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa szerint már a probléma enyhébb fokozatainál is fontos orvosi segítséget kérni, ugyanis az időben megkezdett kezelés súlyos állapotokat előzhet meg.
A prosztatarák a férfiakat érintő összes daganatos betegség közül a 2. leggyakoribb, amely azonban korán felismerve jó eséllyel gyógyítható. A rendszeres szűrés jelentőségére, a diagnosztizálás lehetőségeire és a prosztatarák elleni életmódtanácsokra dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa hívta fel a figyelmet.
A krónikus kismedencei fájdalom szindróma kifejezés sokszor a nőkkel fonódik össze, holott a férfiaknál is megjelenhet ez a probléma – elsősorban a prosztatagyulladás kapcsán. Dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A vizeletben megjelenő vér olyan tünet, amely nyilván sokakat megijeszt, és amellyel valóban mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Természetesen ennek a panasznak számos oka lehet, a kivizsgálás során a húgyhólyagrák jelei után is kutatnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa ezen daganatfajta további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Korábban hagyományosan 40 éves kortól volt javasolt a prosztatarák szűrés a férfiaknak, egy-két évente. A nemzetközi ajánlások azonban ma már ennél már enyhébbek, általában 50 éves kortól javasolják a szűrést, illetve 45 éves kortól azoknak a fokozott kockázatú pácienseknek, akiknek például a családjában előfordult prosztatarák. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebésze a prosztataszűrés és a további vizsgálatok jelentőségére és a leggyakoribb prosztatabetegségekre hívta fel a figyelmet.